Sus-muş

 

Dün geceden sonra ölmemiz gerekmez miydi? Bence zaten ölmüştük. Bir arkadaşımız, “ölmedin sadece çektiğin acılar yüzünden bayıldın” demişti. “Yaşamak sadece nefes almak değildir” demiştik ona. “Eğer kalbim atıyorsa bu sevdiğim ve sevildiğim içindir.” “Peki ya artık sevilmiyorsan” demişti bize, “Ne yaparsın?” Neden demişti ki bunu? Kim sevilmemeyi göze alabilir, kim bunu kabullenebilirdi ki? Kim yarı atan bir kalple yaşayabilirdi ki? Onun sevgisine kendi sevgimizden daha fazla güvenmiştik biz. Ama o gitti. İş böyle olunca güneşsiz kalan bir dünya gibi ortada kaldık. Kendi etrafımızda döndüğümüzle kaldık. İçimizde büyüyen insanlar, uçan kuşlar, sonsuz denizler varken; bir paçavra gibi ortada kaldık.

Onu gördüğümüz her şeye benzetebilirdik oysaki. Gitmesi bu yüzden bizi öldürmezdi. Bir bardak su olurdu o. Ama biz bardak olurduk, o ise içimizdeki su. Bir kitap olurduk birlikte, çok şey de gözümüz yoktu. Biz o kitabın içindeki ayraç olsaydık yine yeterdi. O yatak olurdu, biz yatak örtüsü. O parmak olsaydı biz tırnak olurduk. Kesseler bile bizi ondan, bir türlü kopmazdık. O gündüz olsaydı biz gece olurduk. Aynı anda görünemesek de bir bütünün parçaları olurduk. O resim olsaydı biz çerçeve olurduk. Aklıma gelebilecek her şeyde canlandırabilirdik onu, bizim yanımızda olduğu sürece. Biz hala bir yerlerde bizim için atan bir kalbin olduğunu düşünürken, bizim için atmayan bir kalpsiz için üzüldüğümüzü anladık. O hayal oldu ve daha büyümemiş tüm benzetmeler öldü.

Sen tanrı olsaydın, biz en büyük hatan olurduk sanırım. Bunu daha iyi anladık. Yokluğunda yağan yağmurda anladık. Varlığında kana kana içtiğimiz suda anladık. Doğuda anladık. Batıda anladık. Yattığımız yatakta anladık, oturduğum kanepede ağladık. Hep ağladık. Anladıkça ağladık. Ağladıkça biraz daha anladık.

Sen her şeydin, ama hiçbir şey olmayı seçtin. Biz şimdi hiçbir şeysiz bir şeyiz. Bilmem ki gerçekte sahiden de ne idik?

Reklamlar

Sus-muş’ için 3 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s